Sikora uboga - ptak w czapeczce
Jest dokładnie połowa marca. Powietrze jeszcze dość ostre, zima wcale nie zamierza odpuścić. Po południu wybrałem się na spacer z psem Mirem. Idziemy szeroką polną drogą i widzimy, że jednak pola zaczynają się mocno zielenić. Minęliśmy tory kolejowe, a tam pojawiły się zadrzewienia śródpolne. Były to przede wszystkim robinie akacjowe. Najpierw usłyszałem głos, a za chwilę autora tych dźwięków. Ptak miał zdecydowanie jasny brzuch i czarną czapeczkę na głowie. Za chwilę usłyszałem jego partnera. Głos miał zupełnie podobny: jednosylabowe dość mocne dźwięki. Zrobiłem zdjęcia smartfonem, ale odległość była za duża. Fotografie okazały się mocno zamazane. Zarejestrowałem dźwięk i obraz w pamięci. Po powrocie do domu trzeba będzie poszukać w dostępnych źródłach. Spacer się udał, Miro był zadowolony, ponieważ takie wyprawy to jego żywioł. Pewnie podobnie jak i innych psów spacerujących tu ze swoimi właścicielami.
Fot. Luc Viatour, Wikipedia, CC BY-SA 3.0 |
Już przy komputerze zacząłem sprawdzać, jakiego ptaszka spotkaliśmy w drodze. Na portalu ptaki.info jest taka interesująca opcja: Wanted. Tutaj należy wybrać siedlisko, miesiąc i porę dnia, przeciągając wybrane ikonki. Po zawężeniu wyników pozostało kilka ptaków, a w końcu zostały dwa najbardziej prawdopodobne. Właśnie sikora uboga i czarnogłówka. Po analizie głosów, stwierdziłem, że raczej była to sikora uboga, gdyż usłyszałem dużo szybkich powtórzeń krótkich, jednosylabowych dźwięków. Ale mogę się mylić, mogła to być również czarnogłówka. Odległość nie pozwoliła na dokładne "oględziny" ptaka.
Sikora uboga (parus palustris) nazywana jest również szarytką, to gatunek małego ptaka z rodziny sikor. Jego pożywieniem są owady, a zimą nasiona. Jeżeli chodzi o mnie, to uważam, że część nazwy "uboga" jest dla tego ptaszka krzywdząca. Pewnie nazwano ją tak w opozycji do krewniaczki bogatki. Poniżej krótki filmik z Pixabay.
Komentarze
Prześlij komentarz